A dróntechnológia a naperőművet alkotó modulok egyenkénti ellenőrzését teszi lehetővé méghozzá rendkívüli sebességgel.A naperőművek üzemeltetői rendszerint évente egyszer hajtanak végre karbantartást megelőző felmérést, mely során a hibásan működő modulokat lokalizálják, és a hibajelenségek természetét azonosítják. Ezen hibajelenségek 95%-a az emberi szem számára láthatatlan, azonban műszeres méréssel, illetve hőkamerával azonosítható.
Milyen lehetőségek közül választhatunk?
Felmérés kézi hőkamerávalTapasztalat alapján elmondható, hogy a kézi hőkamerával történő vizsgálat meglehetősen sokáig tart. Ha a karbantartást végző kolléga minden egyes modul vizsgálatával csupán 2 percet töltene, akkor is elmondható, hogy 1 MWp átvizsgálása megközelítőleg 100 munkaórát igényelne (340Wp modulmérettel számolva).A kézi hőkamerát azonban a földről állva nem tudjuk a megfelelő szögbe helyezni az asztalok felső részén található modulok vizsgálatára, így az ott található hibák rejtve maradnak. Sőt a feszültség alatt álló eszközök közötti munkavégzés komoly baleseti kockázattal is járhat.
Műszeres felmérés (I-V Curve)A felmérés elvégzéséhez átlagosan 2-5 óra szükséges 1MWp méretre vetítve, azonban a végrehajtása komoly és egyben meglehetősen költséges szaktudást igényel.A vizsgálat alá vont egységek ez idő alatt nem termelnek energiát, így ez a drága művelet egyben közvetlen árbevétel csökkenést is eredményez.
Felmérés hőkamerás drónnalAz eddigi tapasztalataink alapján 1 MWp méretű park hőkamerás drónnal történő felmérése során megközelítőleg 20 perc alatt tudunk teljes körűen adatokat gyűjteni, majd a hőkamerás ortofotó előállítása nagyjából 1 órát vesz igénybe.
A felmérés eredménye egy nagyfelbontású hőkamerás térkép, amelyen látható az összes túlmelegedés. A hibajelenség mintázatából pedig könnyen tudunk következtetni a hiba természetére is.A felmérés pontos végrehajtásához azonban széles körű tudás komplex használata szükséges.
Mi szükséges egy hőkamerás ortofotó elkészítéséhez?
A megfelelő eszköz megválasztása az első lépés, azonban fontos figyelembe venni, hogy NEM mindegyik hőkamerás drón alkalmas a feladat végrehajtására.
A drón irányítása nem játék. A jelenleg hatályos jogszabályok meglehetősen komoly feltételeket szabnak a műveletek végrehajtására vonatkozóan. Kompetenciavizsga, vezetői engedély, üzembentartói engedély, felelősség biztosítás, egyedi légtérhasználati engedélyek megléte pusztán az első lépések megtétele ahhoz, hogy a drónunk felemelkedhessen.
Az autonóm repülés megtervezése és annak pontos végrehajtása az egyik Achilles pontja a megfelelő ortofotó előállításának. A rosszul megválasztott sebesség, magasság és átfedés gyakorlatilag a teljes napi munkát teszi értékelhetetlenné, amely gyakorlatilag a művelet megismétlését teszi szükségessé.
Az ortofotó elkészítéséhez kiemelkedő kapacitással rendelkező számítástechnikai eszköz szükséges. A képfeldolgozás erőforrásigényes számítási feladat, amelyhez jellemzően 32GB RAM és minimum i7 (vagy azzal ekvivalens) processzor szükséges. Kisebb kapacitással rendelkező eszközök esetén az ortofotó előállításának időigénye így a többszörösére nőhet.
Az ortofotó előállítását fotogrammetriai szoftverek végzik, amelyeknek a kezelése szintén magasabb szintű szaktudást igényel.
Mit jelent a DynamicDrone?
A DynamicDrone munkatársai és partnerei felsőfokú szakirányú képzettséggel rendelkeznek a drónirányítással és a kapcsolódó adatelemzéssel kapcsolatban.Ezeken túl természetesen rendelkezünk a szükséges kompetenciavizsgákkal, vezetői engedélyekkel, biztosítással, valamint a repülési műveleteket a hatályos jogszabályok betartásával hajtjuk végre.Csapatunk kizárólag a megújuló-energia szektorra összpontosítva keresi a lehetőségeket a folyamatok hatékonyságának javítására.Tapasztalatainkat számos naperőmű felmérésével szereztük.A biztonságot szem előtt tartva a felméréseink során szigorú protokollt követünk, amelyet eddigi felméréseink során folyamatosan finomhangoltunk.
Miben tudunk segíteni?
- Ha szeretnél jogosítványt szerezni, de nem tudod hol kezd el.
- Ha drónt vásárolnál, de nem tudod mely eszközök alkalmasak a feladatra, és melyek nem.
- Ha van elképzelésed a megvásárolni kívánt eszközzel kapcsolatban, de nem tudod, hogy egyes típusai között mi a különbség.
- Ha van eszközöd, de nem tudod hogyan használd.
- Ha napelemparkodban végeznél vele felmérést, de nem tudod hogyan kezdj bele.
- Ha repültél már drónnal, de nem tudod hogyan készíts ortofotó előállításához felvételeket.
- Ha megvannak a felvételeid, de nem tudod, hogy kell ortofotót előállítani.
- Ha fotogrammetriai szoftvert vásárolnál, de nem tudod melyik a legalkalmasabb a feladatra.
- Ha nem vásárolnál szoftvert, de mégis szeretnél a felvételekből egy ortofotót.
- Ha csak szeretnéd rövid határidővel kézhez kapni az ortofotót, ahol minden egyes cella szintű hibát megtalálsz, és nem áll szándékodban a fentiekkel foglalkozni