A megoldás: a hőkamerás drónnal készített ortofotó
Az ipari méretű naperőművek üzemeltetői számára napról napra fontosabb a termelés csökkenéséért felelős, hibásan működő napelem modulok gyors azonosítása. Nem csupán megtérülési kérdésről van szó. A túlhevült egységek fizikailag is rongálódnak, károsíthatják az erőmű többi paneljét, illetve megközelítésük életre és egészségre is veszélyes lehet. A hőkamerával felszerelt drón alkalmazása jelentős versenyelőnyt biztosít a karbantartási felmérések során, azonban annak megfelelő végrehajtásához komplex ismeretek elsajátítására van szükség, amely messze meghaladja a drónok manuális irányításában szerzett gyakorlatot.
A 2022-es év során számos naperőmű hőkamerás drónnal történő felmérését irányítottam, – a megszerzett tapasztalatokból egyetemi szakdolgozat is készült – amely alapján azt gondolom, hogy továbbra is az ortofotó (mellékelt kép) előállítása jelentheti a leghatékonyabb megoldást a hibásan működő modulok azonosítására.
A sikeres felmérés végrehajtásának a kulcsa: számos szakterület átfogó ismerete és komplex használata
Az ortofotó előállításához szükséges eszközöket és készségeket az alábbi ábra tartalmazza, amelyeknek a hiánya, illetve a nem megfelelő ismerete a végeredmény használhatóságát jelentősen befolyásolhatja vagy meg is hiúsíthatja.
A “Drónt irányítani bárki tud” szlogent képviselő laikusok könnyen elveszthetik az uralmat az eszköz fölött, ami akár zuhanáshoz is vezethet. De olyan is előfordulhat, hogy a teljes napi munka válik értéktelenné azáltal, hogy a felvételeket lehetetlen releváns módon felhasználni. A felsorolt készségek jelentős része abban az esetben is szükséges, ha csak hobbifotózás céljából szállunk fel.
Íme a TOP5 repülési hiba, amelyet (megfelelő tudás birtokában) elkerülhetünk a napelemparkok felmérése során (is).
- Korlátozott légtér használata a szükséges engedélyezés nélkül – sajnos jogszabálysértési eljárás is lehet a következménye, ha egy „jóakarónk” lefüleli a tiltott területen történő repülést.
- A feladathoz hibásan megválasztott drón – irányításvesztés, vagy zuhanás is lehet a vége, ami személyi sérülést, modulok megrongálódását vonhatja maga után jelentős anyagi kárt eredményezve.
- Nem megfelelő kameraválasztás – akár milliós nagyságrendű ráfizetést is generálhatunk például a szükségesnél kétszer drágább kamera megvásárlásával, aminek pénztárcánk nem, de „szaktanácsadó” kereskedőnk garantáltan örülni fog.
- A felvételezés módszertani ismeretének hiánya – a drónhoz és az irányítórendszerhez elérhető felhasználói kézikönyv csak azok alapszintű működtetésére és karbantartására vonatkozik. A felmérési folyamatokhoz szükséges tudás nem része a dokumentumnak. Amennyiben mégis elérhető ilyen dokumentáció, általában az angol vagy kínai nyelven hozzáférhető. Vagyis magyarra fordítva a szót, a méregdrágán vásárolt eszközünk könnyen kerülhet parkolópályára, ha nem rendelkezünk a szükséges nyelvtudással.
- Képfeldolgozási ismeretek hiánya: – az elkészült felvételeket vizuális módszerekkel próbáljuk kiértékelni, mivel a megvásárolt szoftver használatához szükséges tudás nincs a birtokunkban. A szoftver használatba vételekor (amelyért nem mellesleg 3500-4000 USD-t is elkérhetnek) vesszük észre, hogy az alkalmazásához nélkülözhetetlen kompetencia meghaladja az általános informatikai ismereteinket. Valójában ezek a szoftverek nagy mértékben automatizáltak, azonban teret engednek szakmai döntéseknek is a folyamat közben.
Elsajátítható ismeretek: Tanulni csak a legjobbaktól
Ezen készségek természetesen elsajátíthatóak, amelyre az egyik legkiválóbb lehetőség a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán oktatott Drónirányítói és -adatelemzői szakirányú továbbképzése. Itt a képzési tematika középpontjában a légifelvételek hatékony előállítása és azok megfelelő eszközökkel történő elemzése áll. A képzés során a távérzékelés és a drónirányítás nemzetközileg elismert, terepi gyakorlattal rendelkező szaktekintélyei segítenek pontról pontra összegyűjteni ezt a speciális tudást. A megszerzett ismeretek magában foglalják a terepi munkát és az összegyűjtött adatok kiértékelését, amely éppúgy használható a precíziós gazdálkodásban, mint az energetikában, a környezetvédelemben, a vadgazdálkodásban és még számos egyéb területen. A képzés alatt jókora hangsúlyt kap az, hogy a résztvevők gyakorlatban is megtanulják használni a drónokat, majd az elkészült felvételeket ki is elemzik, akár MI alapú rendszerekkel is.
Repüljek, vagy bízzam inkább a profikra, ez itt a kérdés?!
Ha van lehetőséged tanulni, akkor a fenti javaslataim segítenek eligazodni a drónok rejtélyes világában és a megfelelő képzettség célzott elsajátításában. De ha mégiscsak szükséged lenne egy pártfogóra céljaid megvalósításához, az alábbi esetekben nyugodtan fordulj hozzám bizalommal:
- Ha szeretnél jogosítványt szerezni.
- Ha drónt vásárolnál, de nem tudod mely eszközök alkalmasak a feladatra és melyek nem.
- Ha van elképzelésed a megvásárolni kívánt eszközzel kapcsolatban, de nem tudod, hogy egyes típusai között mi a különbség.
- Ha van eszközöd, de nem tudod hogyan használd.
- Ha napelemparkodban végeznél vele felmérést, de nem tudod hogyan kezdj bele.
- Ha repültél már drónnal, de nem tudod hogyan készíts ortofotó előállításához felvételeket.
- Ha megvannak a felvételeid, de nem tudod, hogyan kell ortofotót előállítani.
- Ha fotogrammetriai szoftvert vásárolnál, de nem tudod melyik a legalkalmasabb a feladatra.
- Ha nem vásárolnál szoftvert, de mégis szeretnél a felvételekből egy ortofotót.
- Ha csak szeretnéd rövid határidővel kézhez kapni az ortofotót, ahol minden egyes cella szintű hibát megtalálsz, és nem áll szándékodban a fentiekkel foglalkozni.