Napelemparkok hőkamerás vizsgálata: Hogyan ütemezd?

Hőkamerával detektálható jelenség

 

Naperőművek hőkamerás vizsgálatánál fontos kritérium, hogy a felmérés során a naperőmű feszültség alatt álló, üzemelő rendszer legyen. Egyrészt azért fontos ez, mert a fotovoltaikus panelek teljesítménye függ az adott időpontban a panelre eső napsugárzás szögétől és mértékétől (W/m2), másrészt a hőkamerával detektálható jelenségek valójában tünetek, amelyek szoros összefüggésben állnak a PV panelben (vagy annak egy részében) abnormálisan megnövekedett elekromos ellenállás hőtermelő tulajdonságával. Ezen jelenségeket hívjuk Hotspot-nak.

Napsugárzás – Feszültség – Teljesítmény – Ellenállás – Hotspot

“A naperőművek hőkamerás felmérésének ütemezése május és szeptember között  ideális.”

 

Minimálisan elvárt és a maximálisan elérhető sugárzás

 

Magyarország  földfelszínén mért besugárzás maximuma 1000-1100 W/m2 .
A PV panelek gyártója meghatároz(hat) minimális besugárzási szintet, amely alatt egy hőkamerás felmérés nem tekinthető megfelelőnek (típusonként eltérő 400-600 W/m2).
A gyártó által meghatározott minimális besugárzási szint alatt is sok esetben lokalizálható a hotspot (pl. kis méretű gomolyfelhők – Cumulus – rövid ideig tartó átvonulása), amíg a PV panel a megfelelő besugárzás hiányában ki nem hűl.

Az alábbi diagramokon egy napon belüli besugárzási adatokat  láthatunk, melyeket egy valós, földre szerelt naperőmű rendszerből nyertük ki. Ezek alapján a következő megállapításokat tehetjük (kattints a képre).

“Október és március között a drónok használata a megfelelő időjárási körülményektől függ.”

 
  • Zavartalan napsütés esetén (március-április, illetve szeptember-október közepén is) viszonylag hosszú időablak áll rendelkezésre a munkavégzéshez.
  • Egy esetleges 70-80%-os felhőtakaró fennállása a napi munkát nyári időszakban is megakadályozza. Drón használata esetén egy esetleges zápor kialakulásának magas kockázatát is figyelembe kell venni.
  • Januárban a besugárzási szint alig éri el a 600 W/m2-t, a minimális 400 W/m2 is csak rövid idő alatt áll fenn egy napon belül.
  • A kedvező besugárzási szint mellett is kiemelt figyelmet kell fordítani a szélerősségre, a környezeti hőmérsékletre, amelyek a drón használata esetében kiemelt kockázatot jelenthetnek.

Megosztom:

Érdekelhet még

Scroll to Top