Napelemparkok adásvétele során felmerülő kockázatok csökkentése

A megújuló energiaforrások iránti kereslet folyamatos növekedésével egyre gyakoribb gyakorlattá válik a rövidebb-hosszabb ideje működő naperőművek adásvétele.

A Magyarországon telepített naperőművek kisebb része ipari ingatlanok tetejére került felszerelésre, ezek célja, hogy egy másik szegmensben tevékenykedő termelési folyamat energiaszükségletét orvosolják, így ezen erőművek jellemzően nem képezik adásvétel tárgyát.
Azon földre telepített erőművek, amelyek közvetve kapcsolódnak az energia felhasználásához, gyakran képeznek olyan vagyont, amelyet a birtokosa értékesít más tulajdonos számára.

A működő naperőművek eszköz-értékesítési piaca meglehetősen változatos. Egyaránt szerepelnek benne külföldi és hazai, kis és nagy tőkével rendelkező eladók és vevők. A piac legfontosabb mozgatórugója egyrészt az, hogy egy vevő a megtermelt energiát több piacon is képes legyen értékesíteni, másrészt a megvásárolandó napelemparkot költséghatékonyan tudja üzemeltetni. Ilyen szempontból egy napelempark egy olyan befektetési eszköz, amely a megfelelő üzemeltetés mellett kellő profitot termel a tulajdonosának.

A naperőművek átruházásakor számos tényezőt kell figyelembe venni, beleértve az átruházott eszközök állapotát is. Az ezzel járó kockázatok minimalizálása és a zökkenőmentes tranzakció biztosítása érdekében fontos a hőkamerás állapotvizsgálat művelete.

Az alábbi pontokban bemutatjuk, hogy milyen előnyökkel jár egy naperőmű hőkamerás felmérése, illetve független szakértő bevonás.

 

1. A naperőmű eszközeinek átfogó hőkamerás vizsgálata

A folyamat során kézi és drónra szerelt hőkamerával ellenőrzést hajtunk végre, hogy részletes információt gyűjtsünk azok terhelés/működés közbeni állapotáról. Ezek a vizsgálatok egyedi és átfogó képet adnak az összes napelemes eszközről (beleértve minden modult, invertert, transzformátor állomást és egyéb elektromos kötéseket), lehetővé téve a problémák azonosítását, amelyek esetleg szabad szemmel nem láthatók. Ez a fajta ellenőrzés különösen hasznos nagyméretű napelemsorok állapotának felmérésekor, hiszen kézi hőkamerával rendkívül időigényes és egyben kihívás lenne minden földi panel és alkatrész ellenőrzése.

2. Az átadás-átvételt követő váratlan problémák előfordulásának csökkentése

Mind a drónos, mind a kézi hőkamerás ellenőrzések beépíthetők az átadás-átvételi folyamatba, így a lehetséges problémák még a folyamat korai szakaszában azonosíthatók. Ezáltal elkerülhető, hogy a hibák a későbbiekben akut és csak költségesen kijavítható kritikus hibákká váljanak, vagyis jelentős bevételkiesést generáljanak.
Az átadás-átvételi folyamatba épített ellenőrzés csökkentheti a jövőbeni peres eljárások kockázatát, segít feltárni a rejtett sérüléseket, illetve azonosíthat minden potenciális biztonsági veszélyt.

3. Értékes adatok biztosítása az új tulajdonosok számára

A hőkamerás vizsgálatok értékes adatokkal szolgálhatnak a napelemes eszközök új tulajdonosainak. Ezek az adatok tartalmazhatnak különféle információkat a napelemek állapotáról, a hatékonyságukról, valamint a felmerülő javításokról vagy karbantartásokról. Ezek az információk felhasználhatók egy átfogó karbantartási terv kidolgozásához, biztosítva, hogy a potenciális tulajdonosok teljes mértékben tisztában legyenek a megvásárolni kívánt eszközök állapotával és a kapcsolódó költségekkel.

4. Az előírások és szabványok

A drónvizsgálatok beépítése az átadás-átvételi folyamatba szintén hozzájárulhat az előírásoknak és szabványoknak való megfelelés biztosításához.

A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény (Tűzvédelmi törvény – Ttv.) előírásai szerint, a gazdálkodó tevékenységet folytató szervezeteknek a létesítmények, az építmények, a technológiai rendszerek megvalósításával, üzemeltetésével, fejlesztésével összhangban gondoskodniuk kell a jogszabályokban meghatározott tűzvédelmi követelmények megtartásáról, valamint a tevékenységi körükkel kapcsolatos veszélyhelyzetek megelőzésének és elhárításának feltételeiről.

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet (OTSZ) alábbi előírásai alapján pedig csak olyan villamos berendezés használható, amely rendeltetésszerű használata esetén a környezetére nézve gyújtásveszélyt nem jelent, továbbá a villamos berendezés használatbavételét követően a berendezés üzemeltetője köteles a villamos berendezés tűzvédelmi felülvizsgálatát elvégeztetni, és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban a felülvizsgáló által meghatározott határnapig megszünteti.

A hőkamerás felméréssel gyűjtött adatok prioritást adhatnak ezeknek a kritikus problémáknak, amely lehetővé teszi az aggályok kezelését az átruházás előtt.

5. Az átadási folyamat idejének és költségének csökkentése

A hőkamerás vizsgálatok (kiemelten a drónra szerelt hőkamera esetében) gyorsan és hatékonyan elvégezhetők, jelentősen csökkentve az átadási folyamat idejét és költségét. A hagyományos ellenőrzési módszerek, például az I-V Curve, az egyedi napelemek kézi hőkamerás ellenőrzése, vagy a beépített napelemek mintavételszerű 10%-os ellenőrzése időigényesek és költségesek lehetnek, a teljeskörűség hiánya miatt a hasznosságuk pedig megkérdőjelezhető.

6. A vizsgálat függetlenségének biztosítása

A hőkamerás vizsgálatokat természetesen elvégezheti az eladót képviselő szolgáltató, az eladó által alkalmazott üzemeltető, vagy a vevői érdekeket képviselő szakértő is. A független szakértő és az általa szigorúan betartott vizsgálati módszertan azonban olyan eredmény nyújt, amelyet mindkét fél egyaránt elfogad és elismer.

A DynamicDrone csapata egyaránt használ hőkamerával felszerelt drónt, illetve az egyes feladatok elvégzéséhez kézi hőkamerát. Az általunk használt módszerek biztosítják, hogy a vizsgálatokat a szükséges terhelés/besugárzás fennállása mellett végezzük el, valamint a beépített napelemek 100%-nak vizsgálatán túl kitérünk az inverterek és a transzformátor állomások hőkamerás vizsgálatára is.

Megosztom:

Érdekelhet még

Scroll to Top