Hogyan válasszak szolgáltatót a naperőmű felméréshez?
Mindenekelőtt az a legfontosabb, hogy a szolgáltató rendelkezzen tapasztalattal a napelemparkba beépített termelőeszközök működését illetően, máskülönben nem fogja tudni értelmezni, amit a felmérés során tapasztal.
A drónon kívül egyéb eszközök megléte is szükséges, azonban a szolgáltatók jelentős része pusztán a légi felvételezésre van felkészülve. Nincs eszközük az inverterek és transzformátorállomások vizsgálatára, ahogy a környezeti feltételek hitelesítésére sem.
Gazdasági jellegű kérdés, azonban fontos kiemelni, hogy a szolgáltató egy megfelelően komplex vagy egy indokolatlanul drága eszközzel szándékozza végrehajtani a feladatot.
A független, külső szakértő a tulajdonos és az üzemeltető közötti egyeztetést jelentősen fel tudja gyorsítani, ami a naperőmű adásvételi folyamatát is rövidíti (erről bővebben a korábbi blogunkban olvashatsz: Napelemparkok adásvétele során felmerülő kockázatok csökkentése).
Az is fontos kérdés, hogy van-e több, különböző, kidolgozott módszertanuk a felmérés végrehajtására? A szolgáltatók jelentős része bizonytalan már a helyes repülési magasság megválasztásában is, hiszen nincs megfelelő tapasztalatuk benne. Ezen felül meglehetősen kevés szakirodalmi anyag áll rendelkezésre (még angol nyelven is ritka), amely egy naperőmű felmérésének pontos folyamatát mutatná be. Amennyiben érdeklődünk a végrehajtandó feladat műszaki tartalmáról, ezen kérdések gyorsan napvilágot látnak.
Megfelel-e a repülési művelet a jogszabálynak? A szolgáltatók jellemzően betartják ezt az elvárást. A jogszabályi megfelelésnek azonban vannak túlzó példái is. Az indokoltnál több, vagy magasabb szintű engedély megléte a szolgáltatást is indokolatlanul magasabbra árazza.
Van-e a felvételek feldolgozásához megfelelő informatikai háttere? Egyes feladatok végrehajtása meglehetősen drága hardware kapacitást igényel, amely az általános, irodai felhasználású eszközök számára lehetetlen feladat.
Ha tapasztalt szakértőkre bíznád, akkor keress minket!
Drónos vállalkozások Magyarországon?
Disztribútorok és viszonteladók: A magyar piacon elsőként jelentek meg ezek a vállalkozások, akik azóta számos eszközt és kapcsolódó infrastruktúrát értékesítettek. A drónos eszközök általános felhasználásában szerzett tudásuk megkérdőjelezhetetlen, hiszen hozzáférnek jó néhány típushoz, szoftverhez, sokszor a legújabb eszközöket promóciós eszközként kapják a gyártótól. A felhasználói oldalról azonban már nem olyan széleskörű az ismeretük, hiszen jellemzően nem építészmérnökök, nem energetikai vagy mezőgazdasági szakemberek. Általában a gyártói ajánlás alapján értékesítenek eszközöket egyes szakterületekre.
Drónirányítást oktató vállalkozások: Ők többnyire az imént említett disztribútorok közül nőtték ki magukat, továbbra is a drón eszközök felhasználásának technikai oldalára fókuszálva. Ezek a cégek rendszerint itt találkoznak először a felhasználói igények sokszínűségével, köszönhetően a drónirányítás iránt érdeklődő szakembereknek. A tevékenységük rendkívül fontos, hiszen a drónok biztonságos és jogszerű irányítása – függetlenül a gyártó kommunikációjától – egyáltalán nem könnyű. Egyes ipari felhasználásra készített eszközök pedig jelentős beruházással bírnak ahhoz, hogy avatatlan kezek használják.
Szolgáltató vállalkozások: Magyarországon számos vállalkozás indult el az elmúlt évek során, amelyek legfőbb fókusza az egyes iparágak igényeinek kiszolgálása. Köszönhetően a mezőgazdaság digitalizációjára tett, támogatott törekvéseknek, elsőként (az elmúlt 3-5 évben) a mezőgazdasági szolgáltatók jelentek meg a piacon (permetező drónozás), amelyet a jogszabályok erős változása gyors konszolidációra kényszerített. A többi szolgáltató pedig jelen pillanatban is keresi azon szegmenseket, ahol érdemlegesen szerepelni tud. Ezen vállalkozások jelentős része szintén nem rendelkezik a felhasználó által támasztott iparági ismeretekkel, jellemzően nem építészmérnökök, nem energetikai vagy mezőgazdasági szakemberek. Legfőképpen onnan ismerni fel őket, hogy kommunikációjuk alapján minden szegmensben dolgoznak.
A teljesség igénye nélkül még számos profi és amatőr fényképész alkalmaz drónokat